| 9eMMy3 a întrebat:

Am 60.000€ cash strânși lucrând in afara țării ( legal cu contract și tot) sunt în căutarea unei case. Acum văzând treaba cu legea cu impozitele de 70% din luna iulie a acestui an mi-e frică să nu am probleme cu ANAF-ul când o să trebuiască să-i depun la bancă pentru a cumpăra respectiva casă.
Am închis și contul la banca din afară unde am lucrat, si nu am extrasele de cont la toate sumele retrase.
Voi care ați mai procedat in felul ăsta ați avut probleme?
Aștept ceva păreri, sfaturi, informații.
Mulțumesc

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Banii daca sunt legal facuti cum ai zis, ai muncit cu contract, nu iti va lua statul din ei ca va intra nu stiu ce lege importiva evaziunii, care oricum este o aberatie...
Cine le va lua din bani celor care au in 'paradisurile fiscale' din afara zeci de milioane de euro? pai si aceia tot din evaziune au facut acei bani multi, dupa care si-au mutat banii in alte parti, ca sa nu li se mai dea de urma!
iar acum STATUL imi spune mie ca vine cu masuri anti-evazioniste precum a fost si cu eFactura?! aberatii si idiotenii, ale Ministerului Economiei şi Finanţelor!

In ceea ce priveste "Casa" pe care vrei sa o achizitionezi nu stiu ce vrei tu sa iti cumperi, daca te uiti putin pe anunturi in CLUJ in centru cat costa un "amarat" de apartament cu 70 m2, te sperii! 300k eurowinking

Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai lucrat legal nu vad de ce ti-ai face probleme.

| NLS a răspuns:

Cum a indicat colegul, pentru cumpărarea locuinței, ai nevoie de bani în cont, si pentru asta apelezi la o banca.

Mai rămâne sa le demonstrezi dacă vor, proveniența banilor, si asta o poți face arătându-le o copie a contractului de munca, sau o "adeverinta" de la angajator.
De regula în Germania când închei contractul, ti se da o scrisoare de recomandare pentru următorul loc de munca.
Si asa ceva cred ca ajuta.
Dar sa nu îți păstrezi extrasele e cea mai mare prostie.

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu despre ce "lege cu impozitele de 70% din luna iulie a acestui an" vorbești, dar din moment ce ai încasat banii ăia legal, rezultă ce deja ai plătit impozitele la ei. Deci nu o să te mai pună nimeni să le plătești încă o dată.

| 9eMMy3 explică (pentru johnnny123):

Mă refer la legea care intră in vigoare din iulie 2024 a impozitelor nedeclarate pentru persoanele fizice. vor fi impozitate cu 70%, dar nu știu dacă intru și eu la această categorie

| johnnny123 a răspuns (pentru 9eMMy3):

Chiar dacă va exista o astfel de lege ( eu nu sunt la fel de convins ca tine în legătură cu iulie 2024), ai spus că în cazul tău vorbim despre venituri legale obținute în urma unui contract de muncă. Deci nu este vorba despre niște venituri nedeclarate, nu sunt bani negri.

Nu vine nimeni să-ți ia 70% din niște bani pe care i-ai obținut legal și pentru care ai plătit deja impozite.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Sfat: Sa nu va luati un apartament intr-un cartier rezidential. Sunt proaste si riscati sa va risipiti banii munciti pe nimicuri. Nu sunt toate la fel, dar trebuie timp pentru a aprofunda problema.
Cat despre cont.
Banca te intreaba care sursa banilor pe care ii aveti. Spuneti ca ati lucrat in strainatate, cu contract si daca exista probleme sa-l contacteze pe angajator. Dumneavoastra ati prestat o munca, pentru care ati fost platit. Datele din banca unde au fost banii se pastreaza un numar de ani. Nu stiu cati. Daca ii intereseaza pe ei atat de mult cum ati facut banii, puteti ruga banca sa va dea extrasele. Inca exista, nu s-au sters.