| Blastphemy a întrebat:

Am avut recent o discuție cu un prieten pe tema cunoașterii limbii engleze de către nemți. Câți germani știu până la urmă limba engleză? Dacă te duci exclusiv cu engleza fluent, te descurci sau dacă nu le știi limba, n-ai ce căuta pentru că-s certați cu alte limbi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, in Germania sunt multi cunoscatori de limba engleza, dar si de romana (sunt sute de mii care au plecat din Romania sau R Moldova la lucru, sasii si nu numai expatriati inainte din tara, etc.
In Germania, dupa daramarea Zidului, tinerii din scoli invata engleza ca limba straina (in loc de rusa din fosta RDG).

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Limba germana se invata inca de mici dar asta nu inseamna ca cu engleza te vei descurca, vrei sa traiesti acolo inveti limba germana simplu, nu vrei stai in tara ta sau pleci in Anglia., nici in suedia unde bacul e in engleza lumea sa asteapta sa inveti limba lor e normal, limba este parte din cultura, istorie., si cand am fost in Spania vb in limba lor, in concluzie daca nu vrei sa inveti lb germana nu ai ce cauta acolo, nu esti jigodie ca isi iubesti limba

| DovleacTurbat a răspuns:

Multi din ei sunt jigodii chiar daca stiu engleza, dar le spui ca nu esti neamt nu vor sa vorbeasca.

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu fi rasist., stai in Germania invata germana, nu isi convine stai in tara ta

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RAY):

I-am zis omului sa stie cum sta treaba laughing. Am auzit cazuri cand refuzau sa vorbeasca alta limba in afara de germana chiar si cei de la serviciile medicale (dar nu stiu daca e real sau minciuni de-ale romanasilor nostri). In schimb d-astia care refuzau sa vorbeasca engleza sau alta limba am intalnit si eu.

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Deutschland nu e england

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RAY):

Da, ma eu te inteleg dar atat timp cat e in UE ar trebui sa accepte si o limba de circulatie, nu? E scarboasa rau limba astora laughing

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu e frumos sa spui asa ceva ca eu nu spun asa de limba ta, UE nu este colonie americana in care sa se vorbeasca limba engleza

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RAY):

Esti neamt? Romana e cea mai frumoasa, Romania e cea mai frumoasa, romancele sunt cele mai frumoase. Daca esti german cat timp ti-a luat sa inveti romana?

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Romania e frumoasa, pacat ca e locuita =citat romanesc, din moment ce am crescut aici si am trait aici

| DovleacTurbat a răspuns (pentru RAY):

Citat romanesc, vers Parazitii aka muzica buna. Da, intr-adevar. Atunci romana e si limba ta.

| RAY a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Da