| ciupitumariusionut1234 a întrebat:

Am BAC-ul anul acesta si as vrea sa stiu ce opere trebuie sa invat la romana.
Daca se mai afla printre noi persoane care dau bac-ul anul acesta va rog sa imi ziceti :Voi ce ati invatat la romana?

3 răspunsuri:
| Melinda1219 a răspuns:

Intra pe marianabadea.ro si gasesti mai multe detalii.Bafta!
P.S si eu dau anul acesta bacalaureatul.La ce profil esti?

| BuxyAmstaff a răspuns:

1.Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Arap-Alb
2. Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul ancuţei
3.Nuvela
a) Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul
b) Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci
sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis
c) Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc
4.Romanul
Romnanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)
a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara
b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion
c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust
d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei

| ciupitumariusionut1234 explică:

La bio-chimie---stiinte ale naturii.
Dau bac-u' la romana, mate si bio.