| JonBIS a întrebat:

Am cateva intrebari despre BAC :
Daca am intrat la liceu pe filo,din ce materii o sa dau BAC-ul?
Daca am intrat la filo si vreau sa ma transfer la Stiintele Naturii, din ce voi da acel examen?
Pentru intrarea la facultate :
Conteaza ce nota iau in BAC?
Conteaza din ce materii dau BAC-ul?

9 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Pai la filologie vei da bacul la Romana,Istorie sau Geografie depinde de liceu,si Logica sau Sociologie.
Cat despre examenul de transfer nu pot sa-ti spun multe,pentru ca acel examen pe care il dai, il vei stii doar de la secretariat.
Pentru facultate, bacul conteaza mult bine, la unele facultati intri cu dosar iar la altele pe baza de admitere. Iar din materiile la care ai avut bac, conteaza dar nu mult, doar daca vrei sa te inscrii repet cu dosar la facultate.

| BlankWhite a răspuns:

La filo dai BAC la romana si istorie obligatoriu si iti mai alegi o materie din: logica, psihologie, economie sau filosofie.
Ca sa te transferi de la filo la st. nat. trebuie sa dai diferente la mate, bio, chimie si fizica cred.
Si da conteaza ce note iei la BAC.
La unele facultati nu conteaza din ce materii dai BAC-ul...dar daca vrei sa mergi spre informatica sau politehnica conteaza...

| JonBIS explică (pentru BlankWhite):

Chestia e ca vreau sa merg la info...Ce sa fac?

| BlankWhite a răspuns (pentru JonBIS):

La mate-info? Dai diferente la mate si la info in principiu.Succes!

| JonBIS explică (pentru BlankWhite):

Inca o intrebare, pot sa ma transfer in accelasi liceeu? Adica de la filo la st. nat./mate-info? Sau trebuie sa ma duc la alt liceeu?
Inca o intrebare, din ce dau bac-ul la st. nat? Si daca pot sa merg la o facultate de info cu BAC-ul de la st. nat., sau trebuie neaparat mate-info?

| BlankWhite a răspuns (pentru JonBIS):

Da, poti sa te transferi in acelasi liceu daca vrei, dar trebuie sa dai diferente, sa ai aceeasi medie sau o medie mai mare ca ultima persoana de la profilul la care vrei sa te transferi si sa accepte directorul.Chestia cu media e atunci cand vrei sa te transferi din sem 2 sau din clasa a X a.Dar daca vrei sa te transferi acum inainte de inceperea anului scolar trebuie sa intrebi la secretariat.

| JonBIS explică (pentru BlankWhite):

Pai din cate am auzit scoala este inchisa acum, oricum cand ma duc ce sa ii zic?

| BlankWhite a răspuns (pentru JonBIS):

Sa o intrebi ce ai de intrebat.
1)Daca te poti transfera inainte sa incepi clasa a 9a si ce trebuie sa faci
2)O intrebi ce trebuie sa faci daca te transferi din semestrul II sau clasa a X a

| JonBIS explică:

Daca vreau sa ma duc la computer-science, trebuie sa ma transfer la mate-info sau la st. nat?