| anonim_4396 a întrebat:

Am dat azi simulare la romana si am avut cuvantul "lui" din enuntul Unde stramosul lui mai poate..." ei bine ne cerea sa precizam partea de vorbire a acestui cuvant. iar eu am scris ca e forma neaccentuata a pronumelui personal. si am citit baremul de corectare iar acolo aparea numai pronume personal... oare are ceva daca am scris si forma neaccentuata? adica nu pare prea corect da nu mai stiu ce sa cred.sad voi ce ziceti? ma va depuncta?

4 răspunsuri:
| Diana_mihalciuc_1995 a răspuns:

De fapt e forma accentuata a pronumelui personal. Cred ca trebuia sa raspunzi mai simplu, scurt si la obiect sa nu intri in detalii si explicatii happy ( nu iti cerea forma, fii atenta la intrebari si cerinte) Bafta!

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Fii sigura ca nu are nimic. Daca in barem ar fi scris "forma neaccentuata a pronumelui personal" si la tine pe foaie ar fi fost "pronume personal" atunci ar fi fost problema. Nu are nimic daca ai scris in plus, corectorul nu se va uita si nu va puncta partea aceea.

O seara palcuta!

| FadetoBlack a răspuns:

Eu cred şi aşa ar trebui să facă, să-ţi scadă din punctaj pentru că ceea ce ai scris tu acolo nu e nicidecum forma neaccentuată.

| maria6 a răspuns:

S-a cerut valoarea morfologica, ai precizat-o, deci nu se scade.