| feluc a întrebat:

Am dat bacalaureatul acum 20 de ani.
Intrebarea mea este:Cum de au picat atat de multi copii?
Cat de grele au fost subiectele?

10 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Subiectele nu au fost grele, in schimb pregatirea a fost slaba. Cei mai multi au venit la examen sperand ca vor copia. Desigur, este si vina profesorilor care le-au permis sa dea Bacul desi ei erau paraleli cu acest examen.
Unii zic ca au fost camerele. Pai daca nu erau camerele se copia ca in ceilalti ani. Poate sunt unii hipersensibili, dar in momentul in care vezi subiectul si stii sa-l rezolvi, nu te poate bloca o camera. In fond, camerele au fost puse sa se faca o diferenta intre cei care invata si cei care copiaza. A fost, de fapt, un avantaj pentru cei care au luat Bacul in serios. Pentru ca daca nu erau ele, multi dintre cei care nu au invatat ar fi avut note mai mari decat ei copiind.
O alta problema: matematica. Nu am dat matematica pentru ca am terminat un profil de Uman, dar matusa mea este profesoara de mate si mi-a zis ca cinciul se putea lua si la M1, si la M2. Insa si pentru acel 5 trebuia o pregatire temeinica, nu era suficient pentru un elev sa invete cu o luna inainte de Bac.
Ca o concluzie, cei mai multi elevi au picat pentru ca nu au putut copia. In alti ani se putea lejer, iar notele erau pe masura.
Tot ce sper este ca acest Bac sa motiveze generatiile viitoare sa invete.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy cred ca nu subiectele au fost grele, pentru ca astfel ar fi picat toti, pur si simplu copiii nu isi mai dau silinta sa invete, vor totul moaca, asa cum primesc de la parinti totul gata, asa au mizat si pe reusita lor la bac, au crezut ca totul se rezolva cu mita, copiute, casti prin ureche.pacat ca acest sistem nu a fost introdus de la bun inceput, adica de la revolutie, asa nu am mai fi avut nulitati in mai toate domeniile,astazi nici profesorii nu mai sunt ce erau o data, din pacate acum am vazut gradul de educatie atat al profesorului cat si al elevului, am ajuns la concluzia ca copilu pleaca de acasa doar sa primeasca banii de buzunar, masinuta, si "toale" scumpe pentru a face parada, trist dar fff adevaratsad e jalnic sa vezi ca majoritatea celor care au terminat un liceu, nu pot lua diploma de bacalaureat.era mai bine in trecut cand se facea doar treapta intai de liceu, apoi pe baza examenului se face trierea catre liceu sau profesionala, acum toti se dau mari ca sunt liceeni, dar cu ce folos?straight facestraight face

| ZvT a răspuns:

Pe mine matematica m-a terminat... restul probelor au fost floare la ureche. M-am bazat pe faptul ca in anii trecuti s-a luat usor si deja ma apucasem sa citesc carti pentru facultate.
Cand au vazut doamnele din comisia de supraveghere camerele s-au speriat mai tare decat elevii, un baiat a incercat sa se uite, la mine, la ce rezolvam pe ciorna una a tipat ca ne da afara pe amandoi. Cand treceam pe hol, la alte clase, am vazut exercitii rezolvate pe tabla (tabla fiind in spatele camerei ).

| ZvT a răspuns:

#Hirako Vrei sa zici ca eu nu am invatat?

| Hirako a răspuns:

Au fost la fel de grele ca si pana acum.Dar acum au pus camere video si nu au mai fost lasati sa copieze.Toti fitzosii cu bani, care pana acum ar fi trecut ( cum au trecut si 12 clase, de altfel ) dand mita acum nu au mai putut face asta => toti picati.Ma bucur pentru ei, dupa-ia toti faceau o facultate ( tot pe banii parintilor ) si furau locurile celor care chiar invatau.

| ionutz03 a răspuns:

Nu mai e asa mare interes pentru cultura in ziua de azi, de aceea s-a foarte putini au promoat examenul

| ands a răspuns:

Toti elevii care pica dau vina pe profesori, insa niciunul nu isi da silinta macar sa stea si sa fie atent la ore. Subiectele au fost normale ca dificultate, asa cum sunt in fiecare an. Eu sunt de parere ca daca ar fi lucrat din variantele afisate in anii trecuti, ar fi luat majoritatea. Nu mai exista interes din partea lor, iar rezultatele acestui an au relevat exact realitatea!

| starmaker a răspuns:

--Profesori slab pregatiti si slab platiti care nu isi fac treaba cu constiinta
--Elevi scapati de sub control de catre parinti sau cu parinti emigranti in cautarea un trai mai bun
--efectul Iri (cauti un barbat cu bani care sa te faca femeie si nu pierzi vremea pe la scoala)
--efectul interlopului ( faci bani din chestii nelegale fara munca si fara scoala, doar cu scoala vietii)

| stilferlo a răspuns:

Pffffff, pai, generatiile sunt din ce in ce mai slabe, chiulul e la ordinea zilei, si nu numai atat, dar mai mult e vina profesorilor, sunt multi care habar n-au sa predea, sau sa le capteze atentia elevilor, sunt mult prea indulgenti...in mare parte e vina profesorilor