| anonim_4396 a întrebat:

Am dat examenul CPE si am luat nivelul C1.Sunt la biling engleza. Pot echivala bacul cu diploma respectiva? Pe net am gasit niste tabele in care zicea ca trebuie C2 la CPE dar mi se pare absurd pentru ca se accepta FCE cu nivel B2 si CAE cu nivel C1. practic ce am eu e nivel CAE, dar diploma nu e identica. Pot echivala bacul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, din PĂCATE, este necesar CPE nivel C2 - vezi Anexa 2 la O.M.E.C.T.S. nr. 5219/09.09.2010 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_5219-09-09-2010.zip

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

C2 inseamna vorbitor nativ, asa ca nu prea ai cum sa-l iei.
Vad ca tot incerci...ba cu DELF, ba cu CPE. Poate te decizi la unul si poate te multumesti cu niveluri B. In general, cam la astea poti "aspira" dupa patru ani de bilingv. Hai, fie si C1 daca esti vreun talent deosebit. Dar C2?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcerewinking

O seară frumoasă.