| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Am de facut la geografie un referat despre 3 zone diferite dupa mai multe criterii.Si am scris tte criteriile dar trebuie sa spun si cum influenteaza vanturile zona respectiva si nu gasesc nicaieri vreo informatie iar de predat nu ne-a predat. a spus ca ne lasa sa ne informam singuri.Si as vrea si eu sa ma ajutati.De exemplu eu fac despre Indonezia, Chile si Egipt.Si tot ce am scris e ca influenteaza precipitatiile dar mai mult chiar nu stiu ce sa scriustraight face

1 răspuns:
| loli_8683 a răspuns:

Regiunile pe care le-ai ales apartin unor medii geografice diferite. De exemplu, Indonezia este, in cea mai mare parte, in zona ecuatoriala. In acest caz, vorbim de doua sezoane relative, care nu inregistreaza diferente foarte mari. vanturile sunt moderate, avem si musoni care sufla de la sud si est din iunie pana in octombrie si din nord-vest din noiembrie in mai.
In chile e o situatie interesanta, mai ales datorita intinderii pe latitudine a zonei. cauta tipurile de medii care caracterizeaza zona, are si o zona de desrt temperat si arid, atacama unde vanturile au un regim diferit si mai sunt si inluente din partea el nino si la nina. Numai daca citesti pe wikipedia, gasesti sigur toate aceste detalii. apoi mai e site-ul national geogrphic (al revistei) unde au fost articole despre aceste regiuni. Pentru egipt vor fi influente mediteraneene, cu vanturi nu foarte puternice si care au un regim local.