| anonim_4396 a întrebat:

Am de învățat tabelul periodic la chimie dar nu doar simbolurile ci şi denumirile întregi (ex: Xenon - Xe, Beriliu - Be) cum pot să l învăț repedeee că am test maine

Răspuns Apreciat de Editori
| Lule a răspuns:

Pai depinde si ce fel de memorie ai (ex. Auditiva, vizuala)
Dar ai putea sa le scrii pe o foaie simbolul si denumirea sa le citesti de cateva ori si dupa pe o foaie sa scrii simbolurile la toate si scrii denumirea la cele pe care ti le aduci aminte si pe alta foaie scrii denumirea si pui simbolul la cele pe care ti le amintesti si vezi daca ai scris corect.
Dupa le mai repeti pe cele pe care nu le poti retine asa usor.
Spor la invatathappy

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inveti simbolurile si numele intreg asociat, precum si grupurile principale de elemente.
In laboratorul de chimie sau in clasa, tabelul Mendeleev este agatat pe perete, poti citi simbolurile (cel mai des sunt prescurtari), iar denumirea intreaga iti aduci aminte imediat.

Daca studiezi un pic, din tabelul Mendeleev poti citi foarte multe informatii, doar trebuie sa te gandesti putin logic...winking

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca trebuei sa le inveti cu denumirile si prescuratile corecte.
Uite ce trebuei sa faci ca sa memorezi:
Inchizi telefonul, computerul, radioul, televizorul, laptopul si tableta si mergi intr-o camera unde nu exista aparat electronic si invata.
Neavand nici o distractie de la invatat, nu ai motive sa nu inveti. Deci, maine la test, iei note mari.

| sierra1 a răspuns:

Până mâine să le știi pe de rost - toate o sută și ceva? Nici vorbă! Ești vreun geniu?

| Superior a răspuns (pentru sierra1):

Sistemul de invatamant romanesc e de cacaat, doar draga noastra Ana Maria e de acord cu el.

| sierra1 a răspuns:

Eu NU cred că v-a pus vreun prof să invățați pe de rost tot tabelul lu' Mendeleev! Am mai auzit aberații dar nici chiar așa!

Si e de râsul cu...ui faptul că unii de pe aici incurajează și sfătuiesc pe tema tocelii în situația de față!

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nimeni nu il invata draguta. Si eu la vremea mea "a trebuit sa il invat" si nu am făcut-o si acum nu regret. Nu am pierdut timp inutil cu nimic. Cel mai ok e sa il citești de cateva ori si gata, that s all