| alex2009 a întrebat:

Am intrat la liceu la profilul Filologie nu stiu foarte bine cu ce se ocupa acest profil din aceasta cauza va rog sa imi dati cateva lamuriri.
Ma ajutati? Multumesc

Răspuns Câştigător
| roxy_2350 a răspuns:

Profilul Filologie e umanist. E un profil mai usor decat stiintele naturii deoarece se face mai putina mate si doar in a 9 a si a 10 a si la fel chimie, biologie si fizica. Apoi din clasa a 11 a o sa ai mai multe ore de limbi straine si romana si diferite materii umaniste. Bacul se da din romana, istorie si la alegere intre geografie, sociologie, filosofie si alte materii umaniste.

5 răspunsuri:
| Raiden a răspuns:

La filologie sunt si eu.
Cum a spus si roxy, putina mate, chimie, fizica si biologie in a9a si a10a. Dupa care din a11a vei face Stiinte ( o combinatie de chimie, fizica si bio.
In clasa IXa vei face nou Logica si Argumentare.
In aXa Psihologie, aIXa Economie si Sociologie in aXIIa Filosofie, plus diferite optionale.
Teza dai la : Romana, Istorie/Geografie, Limba la care esti avansat si limba latina.
In clasa a9a si a10a faci o singura ora de latina pe saptamana ( dar dai tezaoh go on ), din a11a vei face 2 ore pe saptamana.
La istorie: 2 ore in aIXa, aXIIa; 3 ore in aXa si aXIIa.
Geografie: 2 ore in aIXa, aXa, aXIIa; 1 ora in aXIa.
4 ore de romana din aIXa pana-n aXIIa + optional romana.
4 ore limba la care esti avansat pana-n aXIIa + optional.

| Mihai03 a răspuns:

Se ocupa cu limbile straine. Franceza, engleza. Vei da bacul si teze din ele in special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai filologia este un profil uman la care nu o sa te omori cu matematica, biologia, chimia si fizica pe care le faci dor intra 9 si a 10. In rest o sa se puna baza pe romana, engleza, franceza si latina ( la care dai si teza). Mai sunt materi precum phsihologie, econimie, filozofie ( la care miseapare ca poti sa dai si la bac examen) etc. asta sunt cateva exemple.

Deci se pune punct pe parte umanista si ai scapat de cea reala.

Daca te intereseaza dai teza la:
-Romana (bine inteles)
-latina
-la alegere engleza sau franceza
- si tot la algere intre geografie si istorie

sper ca te-am ajutat:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ocupa cu limbile intensive

| Bleahhhhhh a răspuns:

Filologia este prfilul care se ocupa cu romana, istoria partea de invatat mai mult. De aici te poti duce mai departe la Litere sau Jurnalism ...Pe scurt tot ce cuprinde romana.