| Loly a întrebat:

Am intrat la liceul Economic la profil economic (servicii). Ce obiecte voi avea anul asta? La ce voi da teza? Credeti ca e un profil greu? Astept cat mai multe raspunsuri.[fundita big grin

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Baiatul meu a tocmai a terminat cls a 9-a la acelasi colegiu de care amintesti si acelasi profil. La inceput este destul de greu, pentru ca schimbi profesorii si colegii. Va trebui sa inveti de la incepu, pentru a putea face putina impresie profesorilor, care nu te cunosc, ca cei de la scoala generala si care sunt destul de severi. Ei pun la fel de usor si nota 10, daca stii lectia, dar si nota 2, daca deranjezi ora si esti impertinent. majoritatea elevilor, cand ajung la liceu, au impresia ca sunt cei mai tari si incep sa-sidea tot felul de talente, care sunt sanctionate f. usor de catre profesori. De preferat sa fii cuminte si sa fii activ la ore. La liceu, profesorii nu prea mai asculta ora de ora lectiile, ei pun note bazandu-se mai mult pe teste si pe activitatea la ora. Unii si pe referate. Trebuie sa fii istet si sa vanezi notele. In ce priveste materiile, ele nu difera cu mult de cele din scoala generala. Faci 3 ore de mate, 3 de romana, 3 de contabilitate, 3 de studiul calitatii produselor, 3 de organizarea unitatii economice, 2 de engleza, 2 franceza sau alta limba straina, 2 de fizica, 2 chimie, 1 istorie, 1 geografie, 1 biologie, 1 informatica, 1 logica, 1 religie, 1 sport. Pe langa aceste ore vei mai face si 2 optionale (tot obiecte de specialitate). Teza vei da la mate, romana si prima ta limba straina. Bafta in noul an scolar!

| UsSerName a răspuns:

De unde esti? Pai dai teza la mate la romana engleza / fr/ germana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt tot la Liceul Economic, profil economic.Stiu doar ca vom face foarta multa contabilitate.Nu e un profil greu atata timp cat iti place ceea ce faci si te distrezi. Bafta!

| Samy98 a răspuns:

Vei da teza la mate, romana si engleza si a-4-a trebuie sa ti-o alegi tu.Mult succes( si eu am intrat tot la Economic).