| Bettyloveyou a întrebat:

Am la dispozitie 9 bile identice din care una cantareste mai putin decat celelalte. Cum voi proceda pentru a o recunoaste folosind o balanta, fara sa utilizez mase marcate si efectuand cel mult doua masurari?

Fizicaaa big grin Pleasee, help mee puppy dog eyes!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imparti bilele in 3 grupuri de cate trei si apoi pui doua grupuri pe balanta si poti avea 2 situatii:
1. Daca balanta este in echilibru inseamna ca bila mai usoara este in grupul trei si atunci pui doua bile din acel grup pe balanta. Daca este in echilibru bila mai usoara este cea ramasa. Daca nu este in echilibru bila mai usoara este de pe talerul mai ridicat.
2. Daca balanta nu este in echilibru bila mai usoara este in grupul de 3 de pe talerul mai ridicat si ca s-o afli procedezi cu acestea trei ca la pct.1 si ai aflat bila mai usoara. Numai bine!