| anonim_4396 a întrebat:

Am lipsit de la scoala, dar tot trebuie sa imi fac tema ma puteti ajuta va rog!
Se da textul:
Într-un nor de colb ce zbura pe faţa pământului, caii alergau ca şi când ar fi intrat dracul într-înşii; căruţa fugea încât nu mai avea vreme să scârţâie; roţile se alungau, săltând din hopuri în hopuri şi azvârlindu-mă în sus ca pe o minge; surugiul ţipa, vorbea, pocnea de asurzea câmpii; iar eu... dacă mi-ar fi fost cu putinţă să mă las cu mâna de trăsură şi s-o bag în buzunarul cu pistoalele, aş fi intrat într-un păcat, negreşit. Un vârtej grozav mă cuprinsese în sânul acelui steplechasse diavolesc; ochii îmi ieşeau din cap, creierii mi se clătinau ca o apă într-o garafă, şoldurile mă dureau, dinţii îmi clănţăneau, urechile îmi ţiuiau; şi de câte ori mă văitam la vreun hop mai adânc, de câte ori strigam: ai, ai! postaşul îmi răspundea: hai, hai, domnule! şi bătea caii din nou, şi chiuia încă mai sălbatic, şi căruţa fugea încă mai iute, şi eu ameţeam încă mai tare.

Cerinte:
1.Identifica si explica 2 elemente prin care se realizeaza relatia narrator-receptor.
2.Precizeaza motivul neintelegerii mesajului dintre emitator si receptor.
3.Mentioneaza efectele confuziei la nivelui codului lingvistic.
4.Precizeaza cele 2 tipuri umane din text.
5.Ilustreaza o forma a comicului care reiese din text.
6.Precizeaza 2 factori prin care se realizeaza actul comunicarii.
7.Mentioneaza 2 elemente specific registrului popular.
8. Explica efectul expresiv al verbelor in descrierea goanei nocturne.
9.Defineste specia literara ilustrata de acest text.

FUNDA!

Multumesc!

2 răspunsuri:
| wizopo2 a răspuns:

Acum sincer, ti-e lene sa o faci sau nu o sti? big grin

| Nessie a răspuns:

Nu stiu...am lipsit o saptamana