| Edward7 a întrebat:

Am nevoie de cineva de la facultatea de kineto cluj. Vreau detalii ce se da ca sa intri (din cate am inteles este un examen la biologie) si cum e acolo. greu/usor.

3 răspunsuri:
| Alexstrasza a răspuns:

Daca te referi la UMF, da, este un test din biologie, daca imi aduc aminte 40 de intrebari grila, din 4 capitole din cartea de biologie de a XI-a (cred).
Admiterea nu e chiar asa de grea, daca evident, inveti! happy
Ai 3 ani prin care poti sa treci, primul an, nu e chiar asa de greu, dar daca vii de la un profil care nu a facut foarte multa biologie la liceu, o sa ai de mancat cam multa materie.
Daca mai ai intrebari, nu ezita happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru anul 2014 a fost valabilă următoarea "poveste" :

"Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport :
Domeniul Kinetoterapie

Specializarea KINETOTERAPIE ŞI MOTRICITATE SPECIALĂ (3 ani, cu frecvenţă) -liniile de studiu: română şi maghiară

Criterii de selecţie la specializările Educaţie fizică şi sportivă şi Sport şi performanţă motrică:

Traseu aplicativ pentru evaluarea aptitudinilor motrice cu pondere 100% în media de admitere

Criterii de selecție la specializarea Kinetoterapie şi motricitate specială:

Traseu aplicativ pentru evaluarea aptitudinilor motrice, notat cu calificativul Admis/Respins (Probă eliminatorie)
Examen scris, tip test grilă la Biologie, cls. a XI-a, autori: Ionel Roșu, Călin Istrate, Aurel Ardelean, Ed. Corint, cap. I/1. Planuri și raporturi anatomice; II/A/1. Sistemul nervos; II/A/2/2.8. Analizatorul kinestezic; II/A/4. Mișcarea; II/B/2. Circulația; II/B/3. Respirația. Manualul este valabil pentru linia română." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/educatie_fizica/

Toate cele bune.

| Sima_Liliana_1975 a răspuns:

Ma ajuta cineva cu un video pentru traseul aplicativ la kineto cluj? nu gasesc nicaieri.Multumesc!