| SweetAngel a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor cu silogismul categoric:de exp. daca se incalca o lege a termenilor (cea a distribuirii termenului mediu adica M)cum imi dau seama daca este distribuit sau nu (de exp iai-1, avem MiP supra SaM/SiP, este nevalida deoarece nu cuprinde un mod valid in fig.1 iar termenul mediu nu este distribuit dar cum pot sa-mi dau seama de acest lucru? La scoala ni s-a dat un tabel cu distribuirea lui p si s in propozitii, pentru ele am inteles dar cum ramane cu M, acesta in cadrul prop. ia forma P si S de exp cum a fost in primul exp, mip, este sip iar termenul mediu are rol de subiect si se comporta ca atare sau cum pot sa-mi dau seama daca este distribuit sau nu?

1 răspuns:
| FreakyFred a răspuns:

Deci, termenul mediu este luat ca Subiectul sau Predicatul premisei din care apare... adica, exemplu:
MiP
SaM
-----
SiP

termenul Mediu din prima premisa (MiP) reprezinta subiectul din premisa aceea. fiind o premisa particulara pozitiva, subiectul nu este distribuit, deci term. mediu nu este distribuit.
termenul M din a doua premisa (SaM) reprezinta predicatul premisei. fiind o premisa universala pozitiva, predicatul nu este distribuit, deci term. mediu nu este distribuit.
astfel, se observa ca termenul mediu nu este distribuit in niciuna dintre premise deci, legea a 2-a a termenilor nu se respecta! (term. mediu trebuie sa fie distribuit in cel putin una dintre premise)
Nu e tocmai o tema si de aceea am decis sa te ajut!
Sper ca ai inteles, nu e chiar asa de greu!
Bafta!winking