| alexandraionela1234 a întrebat:

Am nevoie de un sfat, în septembrie intru clasa a 12 și automat voi da bacul, faza este ca la matematica sunt foarte slaba, sunt profil tehnologic M2, am început pregătirea de aproape o luna dar mi se pare foarte greu și prea multa informație de acumulat și nu cred ca voi avea timp într-un an de pregătire sa învăț atât la mate, pur și simplu nu îmi intra în cap pentru ca nu-mi place. La restul materiilor din care dau bacul (biologie, romana) nu-mi fac nici o problema, dar matematica ma omoară. Ma gândeam sa ma transfer acum pana începe școala la un liceu unde nu se da mate, chit ca trebuie sa învăț la istorie logică etc, măcar nu e mate. Nu știu ce sa fac, sa am răbdare poate pana la urma prind ceva din matematica, sunt debusolata. Ce ma sfătuiți sa fac?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Vezi că nici istoria nu este foarte ușoară, plus că la uman eseurile sunt cam dificile.
Dificile din prima faptului că ai caracterizarea personajului și relația dintre 2 personaje.
Plus că dacă te transferi la uman la real, mai trebuie sa dai și diferențe la latina, muzica, desen.Astea nu ar fi o problema,zic eu.
Însă, daca tu consideri că merită efortul acesta, transferă-te.
Eu, daca as fi in locul tau, as cauta pe altcineva care sa predea pe înțelesul meu.
Poate cine îți preda nu o face într-un mod ușor de înțeles și de aceea ai tu probleme, te ai gândit la asta?

| LisaJulie a răspuns:

Cam 8 capitole ai de învățat la istorie! Dacă tu consideri ca acolo te descurci mai bine atunci mergi acolo

| Lubeniță38900 a răspuns:

Daca te transferi trebuie sa recuperezi toată materia și v a fi foarte greu și nu cred că vei avea timp. Schimbă meditatorul de matematica poate nu este bun și nu explică bine sa înțelegi

| Ada9390 a răspuns:

Mie îmi plac ambele materii, dar având în vedere situația ta, aș alege să mă transfer. Ar fi într-adevăr mai ușor de manevrat istoria decât matematica. La istorie trebuie să înțelegi, dar și să înveți pe de rost ani, locații, etc. La matematică pe lângă învățatul formulelor pe de rost, ai și de pus în practică. Mai exact trebuie demonstrat prin probleme că ai înțeles, iar unele probleme pot fi destul de challenging? Ca alternativă, dacă nu vrei să te transferi, poți alege să apelezi la cineva care să te ajute să înțelegi mai bine matematica. Mult succes pe mai departe! Sunt sigură că vei alege varianta cea mai bună!