| AdrianaLo a întrebat:

Am o întrebare. Daca doresc sa devin procuror pot opta pentru profil mate-Info?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti opta pentru orice profil, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere, dar este bine sa faci liceul la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admiterea in facultatea de drept.

| AdrianaLo explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca termin mate-INFO cu medie între 9-10 atunci are prioritate unul care a terminat filologie?

5 răspunsuri:
| Aihao19 a răspuns:

Poti sa faci orice profil la liceu, conteaza doar facultatea insa e recomandat mai bine sa faci profilul stiinte sociale sau filologie.Succes!

| AdrianaLo explică (pentru Aihao19):

Daca termin mate-info iar la bac iau 9 sau 10 si dau la facultate dar vine o persoana care a terminat filologia o sa aibă prioritate in fata mea?

| Aihao19 a răspuns (pentru AdrianaLo):

Nu,nu o sa aiba, nu conteaza profilul ci media de la bac sau notele de la examenul.de admitere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdrianaLo):

Nu este vorba de asta. De regula la facultatile de drept, in mod sigur la cele de stat, se sustine examen de admitere si rar se iau in considerare si mediile de la bacalaureat sau media generala de absolvire a liceului.
Daca este concurs de dosare atunci sigur intra cei cu medii mai mari, indiferent de profilul absolvit.