| Florin085 a întrebat:

Am o intrebare la logica : Dece e pamantul rotund?
Am nevoie de un raspuns repede plz happy

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Din cauza miscarii sale de rotatie si frecarii cu aerul pamantul este bombat la ecuator si usor turtit la poli, deci nu este perfect rotund.
Din ce cauza este rotund? Pai daca invarti mingea pe deget toata forta rotirii ajunge pe "ecuatorul" mingii iar la pamant sunt forte mari care cu timpul au modelat pamantul, deci nu se poate ca pamantul sa fie patrat sau sa aiba alta forma decat rotunda dar usor bombat la ecuator si turtit la poli.

5 răspunsuri:
| SatanaInIzmene a răspuns:

Daca era plat cadeai de pe margine laughing

| greenmile00 a răspuns:

Da google nu ai? De ce trebuie sa stam noi sa iti dam raspunsuri la tema pentru acasa? Tu cand mai inveti cate ceva?

| TheoSound a răspuns:

Fiindca asa a fost sa fie. Asa e de la mama natura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pamantul nu e rotund e geoid.

| Hathor a răspuns:

Stim cu totii ca nu e perfect rotund ci la poli este putin "plat"