| bestperfectionever a întrebat:

Am o intrebare legata de evaluarea nationala la romana. La subiectul 2 la ultima compunere : atunci cand spune, de exemplu, sa relatezi o intamplare petrecuta in vacanta, trebuie sa spui ceva generalizat(adica gen am fost la mare si am inotat si am cumparat suveniruri din statiune) sau ceva particular(gen era sa ma inec in mare, m-am pierdut in oras etc)? Va rog sa raspuneti daca stiti. Urgent, maine am simulare la romana.

2 răspunsuri:
| Gabriel14vl a răspuns:

Nu conteaza, in general cand vorbesti despre o intamplare petrecuta candva vorbesti despre un moment marcant, ceva despre care merita sa scrii

| Georgemy2 a răspuns:

Varianta a doua e mai buna, sa spui ca era sa te manance un rechid, ca te-ai intoxicat cu porumb fiert, detalii sa faci mai multe randuri si sa termini compunerea big grin