| cnvv a întrebat:

Am o intrebare (nu zau)
Eram pe Facebook si vad o fosta colega ca da share la o petitie de oprire a festivalului de mancat catei din China.
Ok, Insa, nu am putea fi considerati ipocriti daca l-am opri? Nu vreau sa par crud sau ceva de genul, dar, daca stati si va ganditi, asa facem cu toate animalele, nu doar cu niste catei. Eu am un caine, si-mi plac toate animelele, dar daca as ptuea sa salvez niste catei sau toate animalele, as vrea sa le salvez pe toate (animalele).
Noi mancam salamuri si nu mai stiu cate chestii, si nu ne gandim ca acel animal a trecut cam prin aceleasi chinuri prin care a trecut si un catel care a fost mancat in China. Insa, nu facem nimic in legatura cu celelalte animale, ne pasa mai mult de catei si de pisici.
Ce parere aveti?
Eu cred ca am putea fi considerati niste ipocriti.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare popor are propriile obiceiuri de a consuma diferite animale, pentru a completa necesarul de albumine, grasimi, etc necesare organismului omului. Si animalele se mananca intre rase, din acelasi motive, Asa e construita lumea noastra.
Multe asemenea obiceiuri ne par ciudate, dar in alte locuri noi parem ciudati.
Iata cateva "ciudatenii":
- in India, vaca este sacra, este tratata ca zeii, mai stimata decat oamenii
- in timpul revolutiei franceze (si nu numai), din cauza foametei, multi au mancat sobolani
- in China si in Asia orientala, furnicile si alte larve /rame /insecte se mananca ca delicatese, de multe ori chiar vii.
- musulmanii nu mananca carne de porc
- etc etc.
Fiecare om ne poate parea ciudat din cauza obiceiurilor, asa cum si noi suntem ciudati pentru altii.
Suntem asemanatori, dar si foarte diversi. Peste 7, 5 miliarde de oameni pe Pamant, fiecare cu "ciudateniile" proprii.

Eu din acest motiv afirm ca, nu am vazut, dar nici nu am auzit despre un OM NORMAL!
Fiecare individ se considera normal, nu exista un singur individ pentru raportare.

| whatevernvm a răspuns:

Vreau si eu sa merg, da-mi adresa

| LTAA a răspuns (pentru whatevernvm):

In china prima la dreapta

| FemeiaPisică a răspuns:

Te referi la festivalul Yulin unde sunt omorâți cel puțin 15.000 de câini provocând protestele astea la nivel global? Păi, noi de Crăciun omorâm cam același număr de porci dacă nu mă înșel.
Aici intervine atitudinea fiecăruia.

| Clorox a răspuns:

Ori de mananci carne de porc, ori mananci carne de caine, tot aia e!
Fiecare cu traditiile lor, este un animal, oamenii mananca animale, topic incheiat!

| xerxes1 a răspuns:

Este ipocrizie si ignoranta pura sa ai burta plina cu carne de miel, vitel, pui sau porc si sa te vaiti cand unul mananca alt animal.
Consider ca orice animal are dreptul la viata exact ca si noi.Consumam cadavre de animale din obisnuinta si din comoditate.

| Ivy86 a răspuns:

Eu îți dau dreptate. Înainte se manca carne foarte rar, din lipsa ei, azi e invers. Nu e logic, nu e sănătos, nu e normal, și totuși suntem împinși și educați de mici sa consideram carnea ca aliment de baza.
Bun acum despre carnea de câine. Categoric NU!
De ce? Pentru ca el a fost primul animal care a creat o legătură cu omul. Nu degeaba se spune ca e cel mai bun prieten al omului.
Daca omenirea ar duce lipsa de hrana sa zicem ca as înțelege acest ritual, dar azi, când orice este accesibil, mi se pare ceva grotesc.

| aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz a răspuns:

Celelalte animale sunt crescute pentru asta clar ca este un lucru rau, insa cu cainii si pisicele e altceva ele nu sunt animale crescute pentru mancare, ele sunt animale de companie.Eu cand am vazut acel videoclip pe Facebook am plans si chiar mi-e mila de bietele animale

| Bula a răspuns (pentru aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz):

Si sclavii au fost crescuti sa-slujeasca pe stapani?