| Radandam a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au terminat recent profilul de filologie sau care urmeaza sa dea bacul.Este greu bacul la geografie și istorie? La istorie este mai greu? Ce note ati obtinut si cat ati muncit pentru ele? Și la geografie ce va preda pe semestrul al II lea in clasa a XII a? aveti tematica la geografie? Va multumesc! orice raspuns e bine venit!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal că e mai greu la istorie că e mai multă materie. Eu am luat 9, 70 la istorie, m-am apucat de pregătire în semestru 2 parcă după sărbători și m-am axat numa pe istorie, la română mai puțin că învățasem pe timpul anilor, am și avut o profesoară extraordinară. Învățam aproape zilnic cât de mult puteam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat liceul în 2019, și am fost la filologie. Am luat peste 8 la bac.
La geografie nu e greu, dacă știi bine tări, capitale, râuri, județe, clima și relieful e suficient. Astea sunt de bază și trebuie știute.
La istorie cred că a fost cel mai greu, dar dacă înveți din timp lecțiile nu ar trebui să ai probleme. Și la româna a fost cel mai ușor, acolo am luat 9.
La geografie știu că într-un semestru se predă Europa și în altul România. Eu am făcut Europa mai întâi, cred că așa o să faci și tu.

| Marbea a răspuns:

Eu am doi baieti si ambii au dat bac-ul la geografie pentru ca e mai usor de invatat decat la istorie. La istorie sunt multi ani de retinut dar cel mai bine tu stii ce poti si ce ti-e mai usor sa retii.
Unul a luat 9, 50 iar celalalt parca 8, 75 si nu sunt genul sa invete pe parcurs, au invatat inainte de examen.

| InvatamProgramare a răspuns:

Eu am ales Geografie ca mi s-a parut mai usor. Nu am invatat nimic extra si am luat 9.2