| Emill a întrebat:

Am o mare nelamurire pentru examenul de maine la matematica si as dori un pic de ajutor daca se poate. Multumesc foarte mult!
Deci... as dori sa stiu cu cat este egal perimetrul bazei si aria bazei la prismele triunghiulare, patrulatere respectiv hexagonale, precum si perimetrul bazei, apotema si aria bazei la piramidele triunghiulare, patrulatere, hexagonale. Multumesc pentru cei care sunteti dispusi sa ma ajutati. Dau fundahee hee

Răspuns Câştigător
| Angelik_6250 a răspuns:

Perimetrul bazei prisma triunghiulara 3l(latura), prisma partulatera 4l, hexagonala 6l. Aria bazei la triunghiulara latura la a 2 radical din 3 supra 4, la patrulatera l la a 2 si hexagunala 3l la a2 radical din 3 supra 2.

4 răspunsuri:
| HaHa_8983 a răspuns:

Http://www.ecursuri.ro/cursuri/cubul.php

Uita'te si tu pe aici. Si mult succes maine.

| blamefire a răspuns:

Cauta pe site-ul asta pentru piramida triunghiulara toate formulele si ai si exercitii :http://www.ecursuri.ro/cursuri/piramida-triunghiulara.php
pentru piramida patrulatera cauta aici http://adralex.roman.rdsnet.ro/sc5roman/mate/Geometrie/PirFormule.html
iar pentru prisme...aria bazei la o prisma,este aria uneia dintre baze... daca e patrat baza,scrii aria patratului,iar daca este triunghi,scrii forula pentru triunghi
nu ne da nimic hexagonal, nu ne da corpuri rotunde, nu ne da trunchi de piramida
succes

| Ghost a răspuns:

Alt bou care nu stie si cauta ajutor, ba fraiere nu iti va raspunde nimeni daca nu ai invatat asta e o sa iei 4 o sa te rupa tactu, mata pe care ai asa ca o sa pici