| aiurea231223 a întrebat:

Am o mica problema. Am ramas in urma cu tema de vacanta si nu imi gasesc cateva formule pentru a-mi termina temele. Care ma poate ajuta si pe mine zicandu-mi va rog cum se calculeaza e la minus x? Sunt la derivarea functiilor, iar scoala incepe in curand asa ca sunt putin grabita va rog :p

Răspuns Câştigător
| MuñequitaLoka a răspuns:

Eu stiu ca e la x, e tot e la x...deci ma gandesc ca raman la fel si daca este e la minus x
cauta aici poate vei gasi raspunsul
http://meditatiionline.ro/......mpuse.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabel_de_derivate

8 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Ai o mare problema; temele nu se fac pe acest site!

| Cezar a răspuns:

TPU. Nu ajută la rezolvarea exerciţilor de vacanţă sau alte lucruri de genul acesta! Dacă mai pui întrebări gen aşa, rişti să rămâi fără cont! Baftă.

| aiurea231223 explică:

Nu ii sa-mi rezolv toata tema este o formula pe care nu o gasesc in nici un caiet ca restul le fac singura :p

| aiurea231223 explică:

Inteleg ca nu ajuta la rezolvarea temelor pentru vacanta dar nu se poate sa imi dati un site cu formule? ca oricum ma descurc si fac singura

| aiurea231223 explică:

MuñequitaLoka iti multumesc mult pentru sfat dar si mai mult pentru site merci mult big hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de acum inainte fara teme! Ai inteles draguta?

| aiurea231223 explică:

Da am inteles tongue. Merci de sfaturi >big grin

| aladinbeci a răspuns:

Poti calcula derivata asta in doua moduri.
Prima rezolvare.Din tabloul de derivare a functiilor compuse, pentru functia e la puterea u (unde u = u(x) este o functie derivabila) ai valoarea derivatei egala cu e la puterea u inmultit cu u derivat.In cazul tau u este (-x).
Atunci derivata ta este egala cu e la puterea (- x) inmultit cu (-x) derivat, adica e la puterea (-x) inmultit cu (-1),adica - e la puterea (-x). Asta pentru ca (-x) derivat este egal cu -1.
Rezolvarea a doua.
Se scrie e la puterea ( -x )= 1/e la puterea x si se deriveaza in continuare ca o functie cat.
(f/g) totul derivat = [(f derivat inmultit cu g) - f inmultit cu (g derivat)] / g la patrat.Asta este formula de derivare pentru functia cat ( f/g).In cazul tau f este 1, iar g(x) este e la puterea x. Incearca si prin metoda asta si o sa vezi ca vei obtine acelasi rezultat, adica - e la puterea (-x).
Oricum, verifica si tu calculele.