| DrMeow a întrebat:

Am o nelamurire la fizica la lectia cu electricitatea.Stiu ca, sa ai becurile aprinse trebuie ca intrerupatoarele sa fie inchise iar ca becurile sa fie inchise sa ai intrerupatoarele deschise.
Dar ce fac cand sunt mai multe intrerupatoare? Daca am ca de exemplu 2 deschise si unul inchis? Ofer fundawinking

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Ce-i ala un intrerupator inchis/deschis? Da,dintr-un intrerupator,facind contactul, putem "inchide" un circuit(circula curent,sau avem tensiune la bornele unui consumator),sau "deschide" un circuit (intrerupem legatura dintre sursa de en. electrica si consumator).
Daca avem mai multe intrerupatoare,trebuie sa vedem cum sunt ele legate in circuit:in SERIE sau in PARALEL (sau mixt :d )
Exemplu de circuit serie: polul + al bateriei, bec, intrerupator1, ampermetru, intrerupator2, motoras de cc, intrerupator3, rezistenta electrica, polul - al bateriei; aici pentru a fi INCHIS circuitul trebuie ca TOATE intrerupatoarele sa faca contact, altfel circuitul ramine DESCHIS (intrerupt).
Regula de la "circuitul serie" se aplica si la legarea in SERIE (sau cascada)a trei (sau mai multe)intrerupatoare.Pentru a se inchide circuitul, TOATE trebuie sa faca contact!
Exemplu de circuit paralel:
borna +, bec, intrerupator1, borna -; borna+,rezistenta, intrerupator2, borna-; borna +, intrerupator3, motoras cc,borna -
La circuitul de mai sus, functie de contactul ce-l face fiecare intrerupator, functioneaza "subcircuitul"(circuitul simplu)cu intrerupatorul respectiv.
La legarea in paralel a trei(sau mai multe intrerupatoare) este necesar ca MACAR UNUL sa faca contact si circuitul in care este inclus acest ansambu poate fi inchis.

| georgesur a răspuns:

@CristinaCorporatrista,pentru ca "le ai cu intrerupatoarele", iti dau si eu o problema:
"In afara unei case sunt trei intrerupatoare, numai unul din ele
actioneaza becul din interior.Casa are o usa si nu are ferestre.
Puteti ramane in afara casei si sa actionati comutatoarele in orice mod doriti.
Dupa ce ati terminat, aveti voie sa deschideti usa, sa intrati in casa si apoi…tebuie sa spuneti care din comutatoare actioneaza becul.
(Numai unul din ele actioneaza becul; becul a fost initial stins; exclus a va uita pe gaura cheii sau a demonta intrerupatoarele!) "

| Marian_Alin_1993 a răspuns (pentru georgesur):

Problema e una de logica happy Actionezi primul` intrerupator. Astepti 10 minute, apoi il actionezi pe al doilea si fugi in casa. Daca becul este aprins inseamna ca e actionat de intrerupatorul 2. Daca e stins, dar incintat (pui mana pe el si vezi daca arde) inseamna ca era actionat de primul intrerupator. Daca nici nu arde si nici nu e aprins, inseamna ca intrerupatorul 3 aprinde becul happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Fă o schemă şi uită-te. Oricum, dacă circuitul este întrerupt în orice punct (adică oricare dintre întrerupătoare este deschis) şi este un circuit în serie, atunci este normal ca bechul să fie închis.

| CokoStar a răspuns:

Atunci circuitul e in paralel.