| robi_4834 a întrebat:

Am o problemã. Dati-mi vã rog sfaturi cum sã învãt in asa fel la românã încât sã iau un 10 la tezã. Am o profã care la teste, sau teze dã greu 10, totul depinde de tezã pentru a putea sã-mi iasã 10, cã la celelalte materii nu-mi fac griji.Eu stiu toatã materia, de uit mereu ceva.PLs Help ME

Răspuns Câştigător
| MissSunshine_9230 a răspuns:

1 - sa copiezi nu e o alternativa... daca te prinde iei nu 7 nu 8 ci 1 maxim 3 sau 4 si
2 - daca scrii peste ce-ti da ea dar nu are nicio logica si nicio legatura cu subiectul s-ar putea mai degraba sa-ti scada decat sa te puncteze.
Asa ca daca ai invatat foarte mult pune-ti ideile in ordine si nu te panica. Cel mai adesea la romana (mai ales la eseu) conteaza si acea doza de spirit artistic din fiecare om iar pe asta ori o ai ori nu o ai (mai greu o poti invata). Daca este un eseu pe o anumita specie (exemplu:roman) nu ai nimic altceva decat sa respecti schema de analiza a acestei specii literare.
In rest BAFTA! happy

1 răspuns:
| boobooroozaa21 a răspuns:

Daca iti da exercitii nu stiut ce sa zic,poate poti sa copiezi, dar daca iti da eseu incearca sa o aburesti cat mai mult, adica nu scrii doar esentialul in 20 de randuri, scrii mult mai mult.dar totul sa aiba o limita big grin.invata ce e mai important si de acolo dezvolti mult...bafta!