| Serpentina a întrebat:

Am o problema de matematica. Cum aflu daca 2 drepte sunt paralele? In cerc. FUNDA

3 răspunsuri:
| Azalea a răspuns:

Doua drepte sunt paralele daca nu se intalnesc niciodata de ex. ii- cei doi "i" sunt paraleli deoarece nu au nicun punct comun si nu se vor intalni niciodata. sper ca ai inteles, nu prea stiu sa explic tongue
funda?

| Emma_5696 a răspuns:

| cipriancx a răspuns:

Dreptele tale intersecteaza cercul in 4 puncte A,B, C, D nu neaparat distincte. Daca cele 4 puncte formeaza un dreptunghi, atunci dreptele sunt paralele. Daca nu, nu.