| andrystefan a întrebat:

Am o problema defizica de rezolvat si nu stiu deloc daca nu o fac iau un 2 si mai am un 4 si un 5 la fizica, avem o profa nebuna.

Problema nr1. Din Bucuresti pleaca spre Ploiesti simultan unul spre celalalt care un autobuz cu vitezele constante V1=60km/h si V2=40K/h, in acelasi moment dintr-unul dintre autobuze un porumbel calator isi ia zborul spre celalalt autobuz care continua sa zboare neintrarupt intre cele doua autobuze de la unul la celalalt cu viteza constanta V=70km/h pana la intalnirea autobuzelor.
distanta de la bucuresti la ploiesti este de 60 km.

imi trebuiesc doar legile si ce tip de miscare este.
daca nu intelege cineva, este vorba de tipul de miscare (miscare rectilinie uniforma/uniform variata) si legile de miscare si toate datele bagate intr-o acolada. sunt clasa a 9 a

2 răspunsuri:
| florentttina a răspuns:

Esti din Bucuresti? L.D.Bolintineanu

| andrystefan explică:

Nu sunt la Ploiesti la socolescu, aveti si voi aceiasi problema?