| Buliga_Bogdan_1990 a întrebat:

Am o problema.
La sfarsitul semestrului 1, clasa a6a, anul trecut am veni in Elvetia la scoala.
A trecut un an si nu m-am obisnuit. Vreau sa merg inapoi in Romania.
Eu am reusit sa dau tezele pentru semestrul 1.
Acum nu stiu un lucru.
Daca merg inapoi in Romania, voi fi inscris in clasa a6a din nou sau voi fi bagat in clasa in care trebuia sa fiu daca ramâneam in Romania, adica clasa a7a?
Aici in Elvetia sunt in clasa a7a.
De ce acte am nevoie pentru intoarcerea in România?
Dau funda.
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te reintegrezi în sistemul școlar de învățămâmt din România, ai nevoie de o adeverință oficială de la școala din Elveția asupra studiilor făcute acolo. Aproape sigur că vei primi adeverință doar asupra anilor întregi de învățământ petrecut acolo iar nu pentru doar un semestru. Această adeverință o transmiți la Ministerul Învățământului, care va decide dacă echivalează studile făcute acolo cu un an de școală petrecut în România, și decide în ce clasă urmează să reiei studiile în România.