| loverock a întrebat:

Am o problema...maine ma duc la olimpiada de biologie si nu stiu ceva: care este primul sistem de semnalizare, stiu ca cel de-al doilea este limbajul dar care este cel dintai? Sper ca ma veti putea ajuta, dau fundita... Urgenthappy. Multumesc.

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sistemul gestic. Prin gesturi, prin semne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma duc la olumpiada maine laughing
primul sistem de semnalizare este cel legat de insusirile optice, olfactive etc.
Bafta maine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma duc la olimpiada mainelaughing primul este de fapt reprezentat de semnalele din mediu si reactiile provocate de el (este prezent la om si la animal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel de-al doilea sistem este cel al simturilor(olfactiv,vizual, auditiv), specific atat omului cat si animalelor

| 69AnonimuS69 a răspuns:

Si eu ma duc maine la olimpiada big grin