| Gigi34 a întrebat:

Am o problemă.
Sunt în clasa 11, la școală profesională și la sfârșit am un examen. Eu nu vreau să vin la examen și vreau să îmi zică cineva ce se întâmplă dacă nu mă prezint la examen.
Adică na, știu că nu voi primi diplomă de muncitor, dar ce se poate întâmpla altceva?
P.S.: Dacă nu dau examenul, ar trebui totuși să îmi dea diploma de 10 clase, nu?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Dacă nu dau examenul, ar trebui totuși să îmi dea diploma de 10 clase, nu?"

da, corect!

| johnnny123 a răspuns:

Ce e aia "diplomă de muncitor"?
Tu nici măcar nu știi ce studiezi la școala aia profesională.

| Gigi34 explică (pentru johnnny123):

La sfârșitul unei școli profesionale, primești o diplomă la domeniul pe care l-ai învățat

| johnnny123 a răspuns (pentru Gigi34):

Exact asta spun și eu. În școala profesională ai studiat un domeniu. Deci la absolvire primești o diplomă pe acel domeniu, nu primești "diplomă de muncitor" cum te-ai exprimat tu.