| Anh_Vũ_Nguyễn_1998 a întrebat:

Am o profesoara de franceza,care este cea mai rea din liceu,si nu prea am note buna la ea.Si nu stiu deloc,dar deloc franceza, si are de gand sa ma lasa corigent!
Sa invat? dar nu stiu cum sa pronunti multe cuv., e o limba straina!
Ce sa fac ca sa fac pe ea sa ma placa? Si sa nu ma lase corigent?

4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Daca-i tanara sa te dai la ea [tanara intre 24 - 30].
Daca esti un tip beton te dai cu after shave si ii canti: C'est si bon... dar cred ca esti prea tanar ca sa fi auzit de acest cantec...
Iar daca nu sa te apuci dracului de invatat ca are dreptate de va lasa corijenti.
Daca te tine buzunarul fa meditatii cu ea si poate te mediteaza si la altceva. Voi astia mai tineri aveti experienta stiti cum sa le luati p-astea.
Cel mai sigur... lasa internetul si apuca-te de invatat. O limba straina stiuta in ziua de astazi inseamna foarte mult! Poate pasaportul catre un loc de munca mai bun... da voi, intelegeti astea?

| Aldea_Bogdy_1990 a răspuns:

Incearca sa inevti sau sa pronunti sau ia meditatii sau fa un proiect despre franta.

Sper ca te-am ajutat happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa inveti acasa, sa iti pregatesti exercitiile, daca poti, iar in clasa fii activ. Chiar daca ai pronuntia slaba, nu conteaza, te va mai corecta ea. Insa daca este ceva ce sigur am invatat in toti anii de scoala este ca profesorilor le place sa vada ca iti dai silinta. Oricat de slab ai fi la franceza, daca o sa vada ca iti dai interesul pentru materia ei, o sa vezi ca va fi mai indulgenta cu tine. Ridica mana, ofera-te sa citesti, sa iesi la tabla. Eventual o poti intreba in pauza daca iti poate indica niste carti sau solutii care sa te ajute sa iti imbunatatesti franceza.
Daca nu vrei sa faci asta si parintii tai isi permit, iti poti baga meditatii, cu ea sau cu alta profa, nu conteaza.

| Iunona a răspuns:

Cumpa-ti un cd cu invata franceza pentru incepatori, sau un ghid de conversatie ( astea au si regulile de pronuntie), rezolva exericitiile din manual, fa meditatii daca iti permiti, sau cauta pe net o amica/amic cu care sa vorbesti zilnic macar 1 h in franceza. Succes!