| Gabi1 a întrebat:

Am o rugaminte. Cand se afiseaza subiectele de anul acesta de la examenul de la romana, imi puteti da si mie un site pe care sa le vad sau sa imi spuneti in mare ce s-a dat?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| Veverita a răspuns:

Nu cred ca sunt pe net...da iti pot spune ca a fost de nivel mediu,la prima parte am avut de dat sinonime la:odata,pom,fetele; sa spunem ce moduri de expunere am avut intr-un basm; sa spunem ce rol are virgula, sa explicam semnificatia unei structuri din basm, si la B o compunere in care sa argumentam cum ca textul data partine basmului.si la partea a II-a nu a fost cine stie ce sa spunem niste valori morfologice si functii sintactice la 3 cuvinte, sa ne dam seama ca o prop e atributiva si la compunere sa descriem un peisaj nu conteaza daca e real sau imaginar in care sa utilizam un limbaj expresiv. funda?

| ALYNAMARYA a răspuns:

Eu stiam ca se afiseaza vineri. Dar trebuie sa te duci la scoala unde ai dat examenul. Au fost 2 compuneri si vreo 9 exercitii. Nu a fost greu.

| Nameless a răspuns:

Subiectul 1:

Un text la prima vedere din basmul „Rodul tainic", de Ioan Slavici.

a. Analiză pe text şi cinci întrebări de sintaxă (rolul virgulei, sinonime, etc)

b. Redactarea unei compuneri de 10-15 rânduri în care să se argumenteze că textul citat aparţine speciei literare basmul

Subiectul 2:

Un text la prima vedere din „Enciclopedia lumii vii", de Tudor Opriş.

a. Analiză pe text

b. Redactarea unei compuneri de 10-15 rânduri în care să fie descris un tablou din natură, real sau imaginar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul si baremul de la Evaluarea Nationala 2011 s-au afisat pe www.Calificativ.ro.Iti dau eu link-ul http://www.calificativ.ro/......01-ai33706