| Deduandreea a întrebat:

Am o rugaminte! Ma ajutati si e mine cu ceva? Am o problema urgenta de rezolvat si nu stiu.
Va rog ajutati-ma fundita.
Colectivul unei clase este de 25 de elevi, daca ar veni 5 fete nr baietilor ar reprezenta 2/3 din nr baietilor. Cat la suta din nr fetelor reprezinta baieti!:
Va rog mult am nevoie de ajutor
Psbig grinaca nu ai de gand sa imi dai respunsul nu fa comentarii degeaba...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca ai gresit enuntul, asa ca problema nu poate fi rezolvata. Ai scris "daca ar veni 5 fete nr.baietilor ar reprezenta 2/3 din nr.baietilor". Vezi enuntul corect si poti rezolva problema printr-un sistem de 2 ecuatii cu 2 necunoscute, notand cu x nr. b. si cu y nr. f. Prima ecuatie va fi x+y=25 si a doua va fi in functie de enunt. De exemplu: daca enuntul este "daca ar veni 5 fete nr. b. ar reprezenta 2/3 din nr. f. ecuatia ar fi x=2/3(y+5) si aducand la numitor comun si trecand pe y in stanga ar fi 3x-2y=10. Rezolvand prin metoda substitutiei vei gasi ca x(baieti)=12 si y(fete)=13 si baietii reprezinta cca 92, 31% din nr. fetelor(12 x 100 impartit la 13). Numai bine!