| Ancu1592 a întrebat:

Am o tema...imi puteti da si mie o lista cu meserii

la cea mai lunga

Răspuns Câştigător
| Teils a răspuns:

Buna! Uite aici : http://adip.e5.ro/lista-meseriilor-in-romania-in-ordine-alfabetica/ sunt peste 1000 de meserii :)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta Clasificarea ocupatiilor din Romania (COR) este cea mai lunga lista posibila. Numai bine!

| MimiShor_3518 a răspuns:

1. Advance Mechanic (Instruments) Avans mecanic (Instruments)
2. 2. Architectural Assistant Asistent de arhitectură
3. 3. Barber/Hair Cutter/Dresser Bărbier Hair Cutter / Dresser
4. 4. Battery Repairer Baterie Dregător
5. 5. Beautician Assistant Cosmetician Asistent
6. 6. Building Maintenance Clădire de întreţinere
7. 7. Cabel Television Operator Cablu de televiziune Operator
8. 8. Cabin/ Room Attendant Cabină / cameră Attendant
9. 9. CAD-CAM Operator cum Programmer CAD-CAM Programmer Operator cum
10. 10. Call Centre Assistant Call Centre Asistent
11. 11. Chemical Laboratory Assistant Chimice de laborator Asistent
12. 12. CNC Programmer Cum Operator CNC Programmer Cum Operator
13. 13. Computer Aided Embroidery and Needle worker Asistata de Calculator broderie şi Needle lucrător
14. 14. Computer Aided Pattern Maker Asistata de calculator Pattern Maker
15. 15. Corporate House Keeping Casa Corporate Păstrarea
16. 16. Craftsmen Food Production ( Veg) Meşteşugari Produse alimentare (Veg)
17. 17. Craftsmen Food Production (General) Meşteşugari Produse alimentare (General)
18. 18. Creche Management Creşă Management
19. 19. Dairying Lapte
20. 20. Data Entry Operator Data Entry Operator
21. 21. Dental Laboratory Technician Tehnician de laborator dentar
22. 22. Digital Photographer Digital Fotograf
23. 23. Domestic House Keeping Casa intern Păstrarea
24. 24. Draughtsman (Civil) Draughtsman (civil)
25. 25. Driver Cum Mechanic (Light Motor Vehicle) Cum mecanic Driver (autovehicul Light)
26. 26. Event Management Assistant Event Management Assistant
27. 27. Fashion Desiging Assistant Moda Desiging Asistent
28. 28. Fashion Technology Moda Tehnologie
29. 29. Flouriculture & Landscaping Flouriculture & amenajare a teritoriului
30. 30. Footwear Maker Încălţăminte Maker
31. 31. Front Office Assistant Front Office Assistant
32. 32. Gardener Grădinar
33. 33. Health Sanitary Inspector Sănătate sanitare Inspector
34. 34. Horticulture Horticultură
35. 35. Hospital House Keeping Spitalul House Păstrarea
36. 36. Hospital Waste Management Spitalul de gestionare a deşeurilor
37. 37. Institution House Keeping Instituţie House Păstrarea
38. 38. Insurance De asigurare
39. 39. Interior Decoration & Designing Decoratiuni interioare & Proiectare
40. 40. Jewellery and Precious Metal Worker Bijuterii şi lucrătorilor de metale preţioase
41. 41. Jigs and Fixtures Maker Dispozitive de fixare şi Maker Luminări
42. 42. Leather Goods Maker Din piele Marfuri Maker
43. 43. Library & Information Science Library & Information Science
44. 44. Lift Mechanic Ridicaţi Mechanic
45. 45. Marine Fitter Marine instalatorul
46. 46. Mechanic (Cold storage, Ice Plant, and Ice candy plant) Mecanic (de depozitare la rece, Ice Plant, şi a plantelor Ice bomboane)
47. 47. Mechanic (Domestic, Commercial Refrigeration and Airconditioning Machine) Mecanic (, refrigerare comercială internă şi Machine Aer condiţionat)
48. 48. Mechanic (Electrical Domestic Applinaces) Mecanic (intern Applinaces electrice)
49. 49. Mechanic (Electrical Power Drives) Mecanic (Power Actionari electrice)
50. 50. Mechanic (Embedded Systems and PLC) Mecanic (Embedded Systems şi PLC)
51. 51. Mechanic Auto Electrical & Electronics Mecanic Auto electrice & electronice
52. 52. Mechanic Auto Electronics Mecanic Auto Electronice
53. 53. Mechanic Automobile (Advance Diesel Engine) Mecanic auto (motor Diesel în avans)
54. 54. Mechanic Automobile (Advance Petrol Engine) Mecanic auto (Engine Advance benzina)
55. 55. Mechanic Communication Equipment Maintenance Echipamente de comunicare mecanic de întreţinere
56. 56. Mechanic Computer Hardware Mechanic Calculatoare, complecte
57. 57. Mechanic Consumer Electronics Mechanic Consumer Electronics
58. 58. Mechanic Industrial Electronics Mechanic Electronice industriale
59. 59. Mechanic Lens/Prism Grinding Mecanic Lens / Prism Grinding
60. 60. Mechanic Mechatronics Mechanic Mecatronică
61. 61. Mechanic Medical Electronics Mechanic Electronica Medicala
62. 62. Mechanic Power Electronics (Inverter, UPS and Maintenance of Drives) Mecanic Electronică de putere (invertor, UPS şi întreţinere de Drives)
63. 63. Mechanic Repair & Maintenance of Heavy Vehicle Mecanic de reparaţii şi întreţinere a vehiculelor grele
64. 64. Mechanic Repair & Maintenance of Light Vehicle Mecanic de reparaţii şi întreţinere a vehiculului Luminii
65. 65. Mechanic Repair & Maintenance of Two Wheelers Mecanic de reparaţii şi întreţinere a două roţi
66. 66. Mechanic(DTH and other Communication System) Mecanic (DTH şi comunicare alte System)
67. 67. Medical Laboratory Technician (Cardiology and Physiology) Tehnician de laborator medical (Cardiologie şi Fiziologie)
68. 68. Medical Laboratory Technician (Pathology) Tehnician de laborator medical (Patologie)
69. 69. Medical Laboratory Technician (Radiology) Tehnician de laborator medical (Radiologie)
70. 70. Medical Transciption Medicale Transciption
71. 71. Network Technician Tehnician reţea
72. 72. Old Age Care Limită de vârstă Îngrijire
73. 73. Operator Advanced Machine Tool Operator maşini-unelte avansate
74. 74. Operator PLC System Operator PLC Sistem
75. 75. Physiotherapy Technician Fizioterapie Tehnician
76. 76. Pre/ Preparatory School Management (Assistant) Pregătitoare Şcoala de Management / Pre (asistent)
77. 77. Radiology Technician Radiologie Tehnician
78. 78. Sanitary Hardware Fitter Sanitare Hardware instalatorul
79. 79. Screen Printing Serigrafie
80. 80. Shirts and Trousers Maker Tricouri si pantaloni Maker
81. 81. Stenography (Hindi) Stenografie (hindi)
82. 82. Steward Steward
83. 83. Structural Welder Structurale Sudor
84. 84. TIG/MIG Welder TIG / MIG Welder
85. 85. Tourist Guide Ghid Turistic
86. 86. Vessel Navigator Navei Navigator
87. 87. Welder (Pipe and Pressure Vessels) Sudor (şi recipientele sub presiune Pipe)