| Nimeni91 a întrebat:

Am o tema la engleza la care nu sunt sigura si as vrea sa imi spuneti, cei care va pricepeti, daca am pus corect verbele la timpurile trecute:
***"I remember the first time I went abroad on holiday. I had just left school. I(1)...(study) very hard for my final exams and i felt that i needed to go away"( aici am pus "(1)had been studying", desi poate merge si " had studied", deoarece avem"very hard" si de aici deducem o actiune desfasurata pe o durata mai indelungata de timp, o actiune continua din trecut)

**" Finally, the day of our holiday arrived. We(2)...(just leave) the house when the phone rang. I ran back into the house, but the phone had stopped until I reached it"( aici (2) am pus "had just left", deoarece avem " i ran back into the house", deci nu eram in procesul de a iesi din casa, ca sa fie " we were just leaving". "Doar ce iesisem din casa cand telefonul a sunat")

Daca mi-ati putea spune daca am scris corect v-as fi foarte recunoscatoare. Va multumesc anticipat! Am nevoie sa stiu si daca explicatia mea a fost buna.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sorry, o fi bine sau nu dar nu-i slobod cu teme p-aici

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Voiam o explicatie, deoarece nu sunt sigura daca pot fi folosite ambele raspunsuri. Practic, nu vreau o tema rezolvata, si vreau doar o explicatie. Atat tot. Dupa cum poti observa, eu deja am dat raspunsurile, insa vrea o explicatie care sa ma ajute sa imi deslusec neintelegerea.