| ViK_5388 a întrebat:

Am o tema metode de economisire a curentului.cine ma poate ajuta?

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cateva metode de economisire a curentului electric intr-o locuinta, în primul rand trebuie sa renuntam la frigidere, masini de spalat sau plite electrice, aceste trebuie inlocuite cu altele de tehnologie moderna din clasa energetica A sau A+ sunt cele mai eficiente chiar daca sunt mai scumpe. Apoi inlocuirea becurilor pentru iluminat cu becuri economice comandate prin fotocelule sau snzori de miscare.

| Mişu_7703 a răspuns:

Nu folosi aparatura electrica. simple as that.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste lumina zilei la maxim.becurile in casa sa fie economice, si sa nu arda inutil.sa ai anumite ore in care sa stai la televizor si calculator, sa nu mearga toata ziua inutil.incalzeste sau fa cafeaua la aragaz nu numaidecat la microunde. spala data pe saptamana, nu porni masina de spalat pentru o pereche de ciorapi.

| Jozsa_Levente_1987 a răspuns:

Salut Vik,
Am scris un articol cuprinzator pe aceasta tema. Sper sa-ti fie de folos. http://blog.shop-electric.ro/solutii-economisire-iluminat/