| awesomedavid a întrebat:

Am si eu o intrebare:acum sunt in clasa a 12 a si as vrea sa dau mai departe la universitatea alexandru ioan cuza din iasi la finante banci si sau tot la cuza dar la geografia turismului.Care dintre aceste 2 facultati credeti ca este de viitor si care credeti ca este mai usor de facut?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

Buna,

Eu sunt din Iasi si trec zilnic pe langa Cuzabig grin.La ce profil esti? Daca esti pe uman, iti va fi mult mai usor geografia turismului. Daca esti la mate-info, finante-banci.Acum depinde si de tine.Eu zic ca ar trebui sa te hotarasti mai bine pentru ca nu e important, in viziunea mea, la care e mai usor de intrat/care e mai simplu de terminat/cea mai usoara etc., ci alege-o pe cea care-ti place cel mai mult.Finante si geografie sunt niste facultati foarte diferite, de aceea zic ca ar trebui sa-ti vezi aptitudinile, dar si interesele personale.

2 răspunsuri:
| DomnulZ a răspuns:

DIn punctul meu de vedere,
Geografia Turismului e o facultate mai usoara, dar cu care nu stiu daca ai sanse sa te realizezi.
Finante-Banci e o facultate mult mai grea, unde trebuie, de multe ori sa iti rupi coatele pe banci invatand (mai ales daca vei fi la Cuza, unde chiar se face treaba). Dar daca reusesti sa termini, ai sanse sa prinzi posturi bune...

| awesomedavid explică:

Mersi de raspunsuri au fost foarte folositoare m-am hotarat sa ma axez pe finante banci deoarece cred ca este cea mai buna pentru mine mersi inca odata>big grinbig grin