| tr3ig a întrebat:

Am si eu o intrebare de matematica in primul rand pentru elevi/studenti, si in al doilea rand pentru cei care stiu matematica, dar cu demonstratie la raspuns.

se da o valoare X variabila (pentru cei care nu stiu ce inseamna variabila, o valoare care se schimba tot timpul, la fel ca temperatura sper exemplu)

daca 50% din 50% al lui X inseamna 25% din X atunci cat inseamna 80% din 50% al lui X?

Răspuns Câştigător
| Bogdy997 a răspuns:

40% din x. Rezolvarea: 80/100 ori 50/100 ori x (se simplifica zerourile) si iti da 40/100 ori x= 40% din x.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LollypopMe a răspuns:

Doamne,dar e greu sa calculezi putin in minte?

| alex2496i a răspuns:

40% din x este raspunsul.

| alex2496i a răspuns:

Apropo si daca te intrebi cum am calculat, este simplu, tot ce trebuie sa faci e sa-i dai lui x valoarea 100, apoi 50% x e 50 apoi 80$ din 50 = 40, sper ca ai inteles ceva laughing
Oricum 40% e raspunsul