| roby223 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Păsările și gandacii sunt tot animale?
Întreb pentru ca sunt unii care spun ca păsările și gandacii nu sunt animale

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt 5 regnuri: Procariota sau Monera, Protista, Fungi sau ciuperci, plante si animale.
Regnul Monera (Procariota) include organismele procariote: bacteriile și cianobacteriile (alge albastre-verzi).
Regnul Protista microrganisme monocelulare.
Fungi nu mai spun.
Plantele sunt plante si animalele sunt animale. Deci pasarile intra la animale ca si gandacii.

| RAY a răspuns:

Pasarile sunt stramosi dinozaurilor = sunt animale mai evoluate
gandaci =sunt insecte care sunt inferioare pasarilor
ambele sunt animalute,unele cu aripi mici unele cu aripi mari, tot ce a evoluat din prima celula este animal, un virus, microb nu este un animal dar este o entitate vie, evoluata

| RAY a răspuns:

Celcestietot
https://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_birds
https://en.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_birds
https://en.wikipedia.org/wiki/Archaeopteryx
Arheopteryx a trăit în Jurasicul Târziu în urmă cu aproximativ 150 de milioane de ani, în ceea ce este acum sudul Germaniei într-o perioadă în care Europa era un arhipelag de insule într-o mare tropicală caldă superficială, mult mai aproape de ecuator decât acum

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Greseala mea urmasi dinozaurilor, era evident ca era vorba de urmasi din moment ce exista in ziua de azi, foarte atent esti tu la ce scriu eu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și florile.
Nu mai rupeți flori copii,
Că și este ele vii,
Că voi este pui de om,
Și ele este pui de pom.
Animal vine sau este rudă cu anima, suflet.
Are suflet, e viu.
Varză, ceapă, pătrunjel, ce o fi.

| Celcestietot a răspuns:

Cum sa fie mai RAY pasarile stramosii dinozaurilor?! Au cazut pasarile pe pamant si mai apoi au crescut de zeci de metri?! Nici macar teoria evolutionista nu spune asta, asta este teoria RAYSTA!

| Celcestietot a răspuns:

Sunt atent RAY, fiindca imi pasa de adevar, logica si de sufletul omului.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt animale, dar nu sunt mamifere (cum sunt câinele, pisica, maimuta etc).

| DarthNiger a răspuns:

Da sunt animale, fiindca intra in regnul Animalia.

| Saveluc a răspuns:

Da. sunt animale. Tot ce trăiești pe pământ sau sub apa se numește animal. ca animalul se încadrează in diferite categori aia e altceva. adică ca e peste ca e rechin se numește peste. ca e Găina sau curcan dar se încadrează la păsări. Ca e gândac sau fluture se încadrează ca insecte. Și omul este un animal dar el se încadrează in om. singur animal de pe planeta care NU necesita sa fie legată in zgarda, lanțuri sau închise in cuști sau țarcuri este omul pentru ca omul gândește și asculta

| Saveluc a răspuns:

Corect totul se numește animale