| rls a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la fizicabig grin : Daca un pescarus se uita la un peste in punctul C unde se afla de fapt pestele in punctul A B C sau D? (punctele sunt coliniare exact in ordinea asta) stiind k napa=1, 33 si unghiul de incidenta este 30 de grade cat va fi unghiul de refractie? Stiu ca este o problema usoara dar ...sunt praf la fizica. Tot ce cer este formula pe care sa o folosesc big grin

1 răspuns:
| Loca a răspuns:

Pai formula nu stiu sa ti-o spun dar pestele se afla in punctul B!