| Fedaskyn a întrebat:

Am și eu o nelămurire, ce înseamnă mai exact că o persoană a murit de bătrânețe? Adică i-au imbatrint anumite celule până când a murit? Daca da, de ce la alte persoane îmbătrânesc mai greu sau mai repede și de ce nu se regenereaza daca sunt celule de la organe reproducătoare, sau mor de bătrânețe aceste persoane atunci când mor celulele inimii sau a unui organ neregenerativ? Ms anticipat

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

La bătrânețe celulele nu se mai regenerează la fel ca în tinerețe. A muri de bătrânețe e mai mult o expresie, moartea survine în urma slăbirii inimii sau a creierului, celulele nu mai sunt capabile să facă organismul să funcționeze. Expresia se referă mai mult la o moarte liniștită, în propriul pat de obicei.

4 răspunsuri:
| alexandru303 a răspuns:

Oamenii zic asta pentru ca nu a avut o anumita boala cand a murit. Normal cznd imbatranesti organele, inima, totul nu mai functioneaza bine. Adica, concluzie, nu a murit cu o boala anume. Funda?

| sierra1 a răspuns:

Nu se moare de bătrânețe, se moare în ultimă instanță datorită nefuncționării unor organe sau funcționării anormale/deficitare

| fetitaAia05 a răspuns:

@mastadont are dreptate cu răspunsul, dar as vrea sa mai adaug și un răspuns pentru cealaltă întrebare. Unele persoane îmbatranesc mai repede/încet datorita modului de viață, a dietei sau a formei fizice. Mai mulți factori ar putea influența îmbătrânirea cum ar fi stresul, dar acestea sunt principalele