| andreeattr a întrebat:

Am si eu o nelamurire. la modul nepersonal, infinitiv, are doua forme, forma lunga si forma scurta. la forma lunga se adauga -re (a citi-citire; a plange-plangere). care este forma lunga a verbului a fi? fire?

3 răspunsuri:
| IuliaAle a răspuns:

Infinitivul este un mod nepersonal, care are doua timpuri: prezent si perfect. Uite un exemplu-verbul "a manca"- la infinitiv prezent este chiar " a manca " ( forma de dictionar a verbului, probabil asa vei retine mai usor), iar forma de perfect este " a fi mancat". Nu exista forma lunga si forma scurta pentru asa ceva!

| teodor10 a răspuns:

Da, fire=fel de a fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu asa
infinitiv- prezent: a citi, a plange, a fi
-perfect: a fi citit, a fi plans, a fi fost
gerunziu: citind, plangand, fiind
participiu - singular: citit, citita; plans, plansa; fost, foasta
-plural: cititi, citite; plansi, planse; fosti, foste;
supin: de citit; de plans; de fost

Asa am invatat eu modurile nepredicative... dar dupa cum ai invatat tu cred ca ar fi fire (asa cum ai spus tu big grin)