| gabriela4664 a întrebat:

Am tema la limba romana si nu am fost la scoala. Ce este articolul?

Răspuns Câştigător
| MariaIrina a răspuns:

*Articolul - parte de vorbire flexibila care insoteste un substantiv, aratand in ce masura obiectul denumit de substantiv este cunoscut vorbitorului.
*Articolul poate fi : hotarat, nehotarat
*Articolul hotarat ( arata ca obiectul este cunoscut vorbitorului ) : -l, -le, -a, -lui, -lor, -i, -le
ex: singular: baiatul, cainele, fata, tabloului, mesei
plural : baietii, cainii, fetele, tablourilor, meselor

*Articolul nehotarat ( arata ca obiectul este mai putin cunoscut vorbitorului ) : un / o, niste
singular : un baiat - plural : niste baieti
o fata - niste fete