| tonyc7 a întrebat:

Am un prieten pasionat de karate si cultura japoneza. La ultima discutie avuta cu el mi s-a laudat ca Japonia, ca tara, e mai presus decat orice alta tara din Europa ca importanta la nivel mondial.
M-am contrazis serios cu el pe aceasta tema, el insistand cu Japonia, eu mizand pe UK si Germania, oricare din astea doua.
As dori sa stiu si alte pareri, cat mai avizate, cine are pana la urma dreptate intre noi doi? Deci este sau nu este Japonia mai importanta la nivel mondial decat UK /Germania?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urmareste acest canal de Youtube si vei putea sa gasesti singur argumente pro si contra: https://www.youtube.com/@CosminAvram

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stabilești un criteriu, sau mai multe ale importanței, putem discuta.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Am fost cat se poate de clar, importanta generala la nivel mondial. Nu vorbim de un criteriu anume sau de mai multe. Are Japonia importanta mondiala mai mare decat UK/Germania sau nu are?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Ce vrei să spui prin, Importanță mondială?

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Adica cine are cuvantul mai greu de spus in deciziile internationale, al cui cuvant conteaza mai mult in forumurile internationale de decizie. Cine are muschii mai mari in treburile internationale...

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Anglia

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Dar ce înseamnă importanță a unei țări, poți să clarifici?

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Japonia e considerată Germania Asiei.
Cultural sunt diferiți de Europeni și nu-i poți compara. Asia de mii de ani contribuie la evoluția umanități. Europenii la fel. Fiecare vine cu plusuri și minusuri și fiecare aduce ceva bun.
Personal. N-aș vizita niciodata Asia.

| tonyc7 explică (pentru DeMicUnCălător):

Deci sunt mai tari japonezii decat europenii? Da sau nu?
Ca importanta mondiala.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru tonyc7):

Japonezii nu sunt mai tari decăt europenii. dar nici europenii nu sunt mai tari decat japonezi.