| LupeaAlexPatricia a întrebat:

Am un pui de 4 luni si musca.mai tare putin nu exagerat dar ramai cu urme.Cum as putea proceda sa il dezvat, sau daca e normal.Mama lui este labrador negru incrucisat cu brac german,tatal nu se stie, e adoptat.La 5 luni are labutele scurte dar trasaturile.sunt de labrador si e alb cu pete negre, gen in ochiul stang e cu pata.neagra si mai are doua pe el. Multumesc anticipat(ps) sunt curios daca e posibil sa fie cu soricar sau ceva si sa fie comportamentul specific rasei.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbindu-i cu blandete dar ferm si dandu-i de mancare dupa fiecare comanda pe care o executa.
In joaca toate animalele musca usor, este modul lor de a se juca cu tine. Ideea este sa nu tragi mana rapid, ca te zgarii in dintii lui si sa-i spui balnd "nu" ca el va deschide gurita si-ti va da drumul.

3 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Dacă mușcă de la 4 luni este nasol. Dacă mama lui este un labrador poate fi și el. Labradorul e un câine puternic. Nu e bine să ai un câine care te mușcă.

| Cinic a răspuns:

Este perfect normal! In mintea puiului tu esti partenerul de joaca si prietenul lui. Cand se va mai maturiza vei fii stapanul lui.

| Kiran a răspuns:

Am cautat o singura data ajutor specializat si mi-a explicat faptul ca animalutele invata gesturile din mediul inconjurator, de exemplu, cand te musca, scoate un sunet sau / si loveste-l usor pe frunte pentru a-i arata ca te "deranjeaza" gestul facut.

Personal, dupa 3 catei crescuti dupa perioada de a fi sugari, nu am avut probleme facand gestul asta, insa am inteles ca unii caini trecuti de o varsta este extrem de greu de a ii controla.