| AndreL05 a întrebat:

Am urmatoarea situatie, as vrea sa ma transfer la umfcd la medicina generala pe loc bugetat, insa in momentul de fata sunt studenta la o facultate de medicina cu locuri la taxa. As vrea sa stiu daca este posibil sa ma transfer daca dau admitere si obtin un loc bugetat, iar dupa sa imi echivalez disciplinele comune din anii finalizati de la facultatea de la care am plecat, ca sa pot trece in anul urmator la buget?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa ceva nu este posibil, fiindca locurile de la buget au fost ocupate de "premianti" si este imposibil sa-i dai tu jos.
Daca inveti pe rupte anul asta si iei numai note/calificative foarte-foarte mari, ajungi si tu sa urci la nivelul celor de la buget.

| AndreL05 explică (pentru Violleta2022):

Problema la mine este ca la facultatea unde sunt sunt doar locuri cu taxa, deci nu as avea cum sa trec la buget decat daca schimb centrul universitar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreL05):

Din pacate nu te poti transfera nicaieri, fiindca trebuie sa dai examen la alta facultate, unde ai nevoie de medii foarte mari ca sa intri la buget.
Tu esti la privat, daca este numai cu plata, deci total alta facultate, cu alt regim.

| AndreL05 explică (pentru Violleta2022):

Inteleg, am vrut sa stiu daca am si aceasta posibilitate de a da din nou admitere, iar pe urma sa imi echivalez examenele date si sa dau diferente pentru a putea trece in urmatorul an fara sa pierd ceva din ce am studiat in restul de ani.