| Gabriela189 a întrebat:

Am vazut multe intrebari legate de "clasa a 9-a in generala"... dar raspunsurile sunt cam vechi, din martie 2010(de atunci se puteau schimba multe), si as vrea sa stiu exact daca se aplica legea cu clasa a 9-a in generala si daca se aplica, cine va face a 9-a in generala? Toata lumea sau numai cei care sunt acum in clasele 1-5? Dau fundita kiss

Răspuns Câştigător
| marsat a răspuns:

In primul rand Legea Educatiei este inca doar un proiect.Nu exista o data certa pentru a intra in vigoare(a se aplica) deoarece este supusa dezbaterii trebuie votata etc. Poate sa mai treaca mult timp pana va fi adoptata; daca va fi deoarece asa e in Romania fiecare ministru care vine la carma ministerului incearca sa faca reforma in invatamant.Stai linistita mai ales daca esti in clasele 7-8 ca nu te va afecta in nici un mod, se va aplica celor pana in clasa a 6-a daca acest proiect va fi votat daca nu vom vedea ce va mai fi. Daca doresti sa vezi proiectul noii legi intra aici http://image.stirileprotv.ro/media/document//60453502.pdf