| anonim_4396 a întrebat:

Am vreo sansa sa invat tot vocabularul limbii engleze pana in aprilie? E foarte mult de invatat si nu stiu daca memoria mea o sa faca fata.Sunt ingrijorata ca nu am destula putere sa invat, dar probabil ca nu sunt constienta de capacitatile mele.Cum sa fac sa invat cat mai mult fara sa ma tem ca nu o sa suporte creierul si memoria mea? Vreau sa invat tot vocabularul lb engleze, desi poate suna absurd. Mereu gasesc cuvinte noi, pe care trebuie sa le tocesc.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tot vocabularul unei limbi nu-l stie nimeni. Noi stim poate a zecea parte din vocabulaul limbii naostre materne si tu vrei sa stii tot vocabularul unei limbi straine?
Eu zic ca daca ai vointa si repeti minim 4 ore pe zi, pe langa scoala, creierul tau nu va obosi, vei retine multe cuvinte si nu vei avea nici o problema.

| psiholoaga a răspuns:

Nu ai cum. Nici vocabularul limbii romane nu il poti invata; concentreaza-te pe cuvintele folosite de obicei intr-o conversatie. Cu cat ai mai mult contact cu vorbitori de limba engleza, cu atat vocabularul tau se imbogateste cu noi cuvinte. Nu ai de ce sa iti faci griji, nu folosim nici 10% din creier; sunt convinsa ca nu iti va bubui capul daca indesi in el tot felul de cuvinte, insa fii sigura ca memoria isi va face partea si tot ce nu folosesti, trece la gunoi.

| sy46 a răspuns:

Nu stiu de unde asta ca oamenii folosesc doar 10% din creier. aveti vreun alt exemplu de om care foloseste 100% de sunteti asa siguri?! comparatia se face intre 2 factori, nu unu.lcine foloseste 100% atunci? cucu-bau

| madagascar a răspuns:

Poti sa inveti prin asociere, de exemplu inveti cuvantul de baza si derivatele vin de la sine daca sti gramatica.incearca sa le folosesti in propoziti sau sa faci rime astfel vei retine mai usor.vezi cate cuvinte sunt in dictionar impartele la cate zile sunt pana in aprilie si vezi cate cuvinte ai de invatat pe zi.de fiecare data cand inveti o serie de cuvinte scrie un text pe orice tema ca sa le memorezi mai usor.nu invata mai mult de doua ore pe zi.multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar tot vocabularul limbii engleze nu il vei putea invata.Sunt foarte multe cuvintesad. Dar oricum... ce ai de pierdut? MULT SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot? De ce tot? Am terminat Litere si azi aflu ca nu stiam ca exista in vocabular verbul "incunostinta", pe care nici nu vreau sa-l recunosc!
Asa ca ..nu-ti face probleme, n-ai nevoie de tocit, ci de multa comunicare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa gasesti o metoda prin care tu sa nu sti cuvantul acela si in acel moment sa cauti cuvantul in dictionar. Asa se tipareste mai usor in minte, pe scurt din greseli. Eu asa am invata cuvintele englezesti, nestiind am cautat si a doua oara nu am mai avut nevoie de dictionar. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vocabularul nu se invata prin tocire > asta cred eu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sallz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu aveti cum sa invatati tot vocabularul unei limbi.Niciun om nu poate. Voi nici nu stiti vocabularul limbii Romane. Aratai un om care stie tot vocabularul unei limbi. Dar nu exista asa ceva. Dar SUCCES oricum!

| dyav0litza a răspuns:

Nu n-ai km..chiar si limba romana no sti toata vezi ca tot timpul apar cuvinte care nu stim ce inseamnawinkingspor oricum