| Miaomg a întrebat:

Anul acesta am sfârșit liceul și merg la facultate. Pentru continuarea alocației trebuie să merg la școală sau rezolv odată ce ajung la facultate?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia de stat pentru copii se primeste pana la 18 ani sau si peste aceasta varsta dar numai daca studiezi la liceu sau scoala profesionala, cu exceptia tinerilor cu handicap, cand se primeste pana la 26 de ani, conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora, precum şi tinerilor cu handicap care urmează o formă de învăţământ preuniversitar prevăzută de lege, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani."

| Gizăz a răspuns:

S-a schimbat ceva? Eu stiam ca dupa ce termini liceul nu mai primesti alocatie, chiar daca iti continui studiile. Cel putin asa era in 2008 cand am inceput facultatea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu faci facultate pentru tine sau pentru a primii bani? Daca o faci in ideea ca scoala iti va da bani numai faci nimic, mai bine cauta ti un loc de munca decat sa faci degeaba o facultate doar ca te plateste scoala.

| Yurisa a răspuns:

Nu primești alocație

| DontActLikeMe a răspuns:

Nu mai primesti alocatie.