| halo a întrebat:

Anul acesta trebuie sa fac insc. la liceu si nu stiu ce sa aleg ma puteti ajuta. ce inseamna exact bilingv am vazut la un liceu care miar place bilingv spaniola.tongue

2 răspunsuri:
| Fredie a răspuns:

Buna. Eu consider ca alegerea ar trebui sa depinda de ceea ce ti place tie sa faci. Criteriile ar fi cam asa: la ce esti tu bun/a (scuze nu m am prins daca esti fata sau baiat din nickul tau), ce materii preferate ai avut, ce facultate iti doresti sa urmezi mai departe. Stiu ca e posibil sa nu stii de pe acum exact ce cariera vrei, insa cred ca ar fi util sa te gandesti destul de bine. Daca vrei ceva pe domeniul economic, iti recomand cu caldura un liceu economic ori unul teoretic dar sa l faci la profil real; daca vrei ceva pe partea umanista, cum ar fi jurnalism, avocatura, clar o sa ai nevoie de un liceu care sa te ajute in acest sens, adica unul teoretic foarte bun, dar la clasa de uman. Vad ca ai mentionat limbile straine: este super ok, daca te gandesti sa urmezi mai apoi si o facultate cu profil umanist(limbi straine, filologie, etc). Oricum nu te grabi si gandeste te bine inainte sa iei o decizie. Multa bafta!

| L a răspuns:

Bilivng inseamna ca vei face mai multe ore de spaniola, daca vrei la acel liceu.`